Кожна людина повинна розуміти, що здоров'я це дуже важливо і його необхідно берегти! Інтерв'ю з головою Молодіжної ради Профспілки працівників зв'язку України Євгеном Беженарем!

10:42 03.05.2021
Щороку 28 квітня відзначається Всесвітній день охорони праці з метою сприяння запобіганню нещасним випадкам і захворюванням на робочих місцях у всьому світі. Це можливість привернути увагу до теми, яка стосується всіх без винятку учасників виробничого процесу.
Охорона праці - це повсякденна, непроста, копітка робота в будь-якому колективі. Вона вимагає постійних зусиль як від головних інженерів підрозділів, фахівців, громадських інспекторів з охорони праці, так і від самих працівників.
Євгене, окрім того, що Ви є молодіжним профспілковим лідером, заступником голови Обласної організації профспілки працівників зв'язку Хмельницької дирекції АТ "Укрпошта" на громадських засадах, Ви очолюєте службу охорони праці та пожежної безпеки Хмельницької дирекції АТ "Укрпошта".

- Скільки років Ви відповідаєте за охорону праці у філії? І що для Вас означає охорона праці?
У Хмельницькій філії питаннями охорони праці займаюся вже 12 років. Як і всі в цій сфері, починав зі звичайних інструктажів, змушував співробітників вчити інструкції, здавати іспити тощо. Але досвід показував, що все це працює лише доки у полі зору персоналу присутній керівник.
Я розумію, що необхідно так поставити роботу, щоб працівник був зацікавлений у дотриманні вимог охорони праці. Охорона праці для працівника - має стати корисною звичкою. Охорона праці для мене - це щоденна робота, яку необхідно виконувати тільки на 100 %.

- Як Ви знаєте, відповідальність за створення і функціонування системи управління охороною праці законодавчо покладено на роботодавця. Як справляється адміністрація філії з цим завданням? Яку допомогу їй надає профспілкова організація і як працює система громадського контролю?
Співпраця між всіма рівнями має бути. Тільки розуміння важливості напрямку охорони праці у всіх керівників дає результат. Справлятися важко, зважаючи на ті рамки в яких знаходяться філії, фінансування звичайно мається на увазі. Питання організації здорових і безпечних умов праці вирішуються за безпосередньою участю обласної профспілкової організації.

- Євгене, чи можливо досягти хороших виробничих результатів, не приділяючи належної уваги охороні праці?
Народна мудрість говорить: «Немає нічого дорожчого за життя і здоров’я людини». Пріоритет для держави та підприємства - це здоровий працівник!
Адже від того, як буде облаштовано робоче місце, якою мірою воно відповідає вимогам безпеки, санітарії, гігієни, залежить не тільки здоров'я, а і життя працівників. Від цього безпосередньо залежить продуктивність праці та якість наданих послуг. Правильно організована охорона праці дозволяє працівникам відчувати себе захищеними, в результаті чого підвищується зацікавленість в роботі і зменшується плинність кадрів.

- Одним з основних показників ефективності роботи з профілактики виробничого травматизму для будь-якого підприємства є кількість нещасних випадків на виробництві. Чи багато нещасних випадків сталося у філії в минулому році?
У минулому році сталося 2 випадки.

- На Вашу думку, що найчастіше є причиною травмування працівників на виробництві?
Серед причин нещасних випадків переважають організаційні – 55 %. Через технічні причини – 33 % , психологічні сталося 12 %.
Люди в першу чергу думають про свої проблеми, які їх турбують. Поспішають, і нехтують основними правилами безпеки, що потім перетворюється на травму чи інцидент.

- Євгене, у Всесвітній день охорони праці в більш ніж в ста країнах світу проводяться різні заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до актуальних проблем охорони праці. Розкажіть про заходи, які проводяться у Вашій філії?
День охорони праці - це чудова дата нагадати всім про значимість охорони праці. Але заходи мають бути системними та спланованими і підтверджені матеріальними ресурсами.
Хотілось, щоб в цей день керівники говорили про необхідність на підприємстві служби охорони праці та її важливість у процесі виробництва.
Як правило, проводяться інструктажі з працівниками, навчання, забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, масками, рукавичками тощо. Враховуючи, що вже другий рік поспіль ці заходи проводяться в умовах поширення коронавірусної інфекції, також проводиться інформаційно-роз'яснювальна робота щодо необхідності дотримання протиепідемічних заходів.

- Зараз дуже актуальна проблема захисту працівників від коронавірусної інфекції. Як не допустити проникнення вірусу в трудовий колектив? Як справляється Хмельницька дирекція АТ "Укрпошта" і що вже для цього зроблено?
У зв'язку з небезпекою проникнення та поширення коронавірусу працівникам рекомендовано дотримуватись щоденних профілактичних заходів, таких як дотримуватись безпечної дистанції, уникати контакту із особами з проявами респіраторних захворювань, носити маски, часто мити руки, прикривати ніс і рот під час кашлю і чхання одноразовою серветкою, а у разі погіршення стану здоров'я обов'язково звертатися до свого сімейного лікаря. Тому онлайн наради, наочна агітація і забезпечення масками на першому місці зараз.
А головне - кожна людина повинна розуміти, що здоров'я це дуже важливо і його необхідно берегти.

- Будь-які роботи і заходи в галузі охорони праці потребують і значних фінансових витрат. Чи достатньо коштів виділяється на охорону праці? Скільки в середньому витрачається на охорону праці в перерахунку на одного працюючого?
Деякі роботодавці вважають, що витрати на охорону праці – це гроші на вітер, вони не окупаються, тому можна ними знехтувати. Але далекоглядний керівник розуміє, що в одній ланці пріоритетних задач з економічним розвитком підприємства, формуванням його позитивного іміджу є безаварійне та безпечне виробництво.
Витрати на виконання заходів з охорони праці на 1 працюючого склали – 541,00 грн.

- І насамкінець, що б Ви хотіли побажати працівникам з нагоди Всесвітнього дня охорони праці?
Хочу побажати працювати тільки у відповідних умовах безпеки, мати постійно високу концентрацію уваги, бути обережними і уникати недбалості.

Євгене, дякую Вам за змістовну розмову і бажаю подальшої результативної роботи в цьому важливому напрямку!

Розмовляла Тетяна Бувайлик, заступник завідувача відділу організаційно-правової роботи Профспілки працівників зв'язку України.

Фото надано Обласною організацією профспілки працівників зв'язку Хмельницької дирекції ПАТ "Укрпошта".