Інтерв'ю з головою Об’єднаної профспілкової організації Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення Андрієм Мехедом!

13:06 29.04.2021
Щороку 28 квітня відзначається Всесвітній день охорони праці з метою сприяння запобіганню нещасним випадкам і захворюванням на робочих місцях у всьому світі. Це можливість привернути увагу до теми, яка стосується всіх без винятку учасників виробничого процесу.
Охорона праці - це повсякденна, непроста, кропітка робота в будь-якому колективі. Вона вимагає постійних зусиль як від головних інженерів підрозділів, фахівців, громадських інспекторів з охорони праці, так і від самих працівників.
Андрію Миколайовичу, окрім того, що Ви є профспілковим лідером, Ви у минулому очолювали та працювали в службах охорони праці на декількох підприємствах галузі зв’язку.

- Скільки років Ви відповідали за охорону праці на підприємствах галузі зв’язку?
В галузі зв’язку свою трудову діяльність я розпочав у травні 1998 року, прийшовши на посаду інженера з охорони праці ДП «Преса», де займався впровадженням Системи управління охороною праці і пропрацював в ньому до 2007 року, коли вже займав посаду начальника Служби охорони праці. Після цього працював заступником директора Київської обласної дирекції УДППЗ «Укрпошта», де крім багатьох питань також курирував питання охорони праці. В подальшому працював в Державному підприємстві спеціального зв’язку на посаді інженера з безпеки дорожнього руху та одночасно був прикріплений до Сектору охорони праці при Державній адміністрації зв’язку, де допомагав розробляти нормативно-правові акти з безпеки дорожнього руху та охорони праці в галузі зв’язку. Також певний час працював за сумісництвом на посаді інженера з охорони праці в ПрАТ«Діпрозв’язку». А вже в 2011 році я прийшов до Концерну РРТ на посаду провідного інженера Сектору з охорони праці. З того часу і до теперішнього я працюю в Концерні РРТ і за цей час обіймав різні посади та окрім охорони праці займався різними напрямками, зокрема питаннями екології, безпеки дорожнього руху та пожежної безпеки і ін.
В 2014 році я був обраний головою Первинної профспілкової організації Концерну РРТ де крім інших питань відповідаю і за контроль зі сторони профспілки за дотриманням законодавства щодо охорони праці. З 2016 року, як член Ради Федерації профспілок України від Профспілки працівників зв’язку України, входжу до складу Комісії ФПУ з питань охорони праці та здоров’я.
З вересня 2019 року очолюю Об’єднану профспілкову організацію Концерну РРТ, де також опікуюсь питаннями охорони праці та дотриманням норм розділу Охорони праці в Колективному договорі.
То й виходить, що вже майже 23 роки я в тій чи іншій формі опікуюсь питаннями охорони праці на підприємствах галузі зв’язку.

- Як Ви знаєте, відповідальність за створення і функціонування системи управління охороною праці законодавчо покладено на роботодавця. Як справляється адміністрація Концерну РРТ з цим завданням? Яку допомогу їй надає профспілкова організація і як працює система громадського контролю?
Посадові особи, керівники структурних підрозділів філій Концерну РРТ та дирекції Концерну РРТ особливу увагу звертають на організацію роботи з питань охорони праці, зокрема на виконання функціональних обов’язків згідно вимог Системи управління охороною праці (СУОП) Концерну РРТ, яка була введена наказом Концерну РРТ в 2014 році, також постійно проводиться робота з забезпечення дотримання вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці та всіх організаційно-технічних заходів при організації та виконанні робіт по обслуговуванню устаткування з підвищеною небезпекою.
Зокрема в Концерні РРТ зі сторони адміністрації забезпечено виконання Комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання аваріям, випадкам виробничого травматизму та професійних захворювань. Працівники певних категорій постійно забезпечуються спецодягом, спецвзуттям, миючими та іншими засобами індивідуального захисту. Організовано проведення попереднього і періодичного медичних оглядів працівників філій Концерну РРТ та проводиться навчання, інструктажі і перевірка знань працівників Концерну РРТ з правил безпечної експлуатації обладнання та з питань охорони праці.
Профспілка зі свого боку також проводить відповідну роботу щодо покращення стану охорони праці та приведення у відповідність до вимог санітарних норм і правил приміщень та робочих місць. Зокрема зважаючи на фінансовий стан підприємства профспілка допомагає адміністрації в обладнані кімнат відпочинку і місць прийому їжі та санітарних кімнат для чергових змін та працівників підприємства, а також профспілка опікується куточками для занять фізичною культурою.
Крім того члени профспілкових органів підприємства постійно здійснюють громадський контроль на робочих місцях та є членами постійно діючих комісій з перевірки знань щодо питань охорони праці. В Об’єднаній профспілковій організації Концерну РРТ в 2020 році з метою кваліфікованого й ефективного виконання профспілкою захисних функцій у галузі охорони праці створено Технічну інспекцію праці. Технічним інспектором Об’єднаної профспілкової організації Концерну РРТ було обрано голову ППО Чернігівської філії Белоплотова О.В., який пройшов навчання за програмою семінару-тренінгу, що проводився в рамках проекту ФПУ- МКП «Зміцнення професійного потенціалу профспілок з питань охорони праці – авангарду громадянського суспільства».

- Одним з основних показників ефективності роботи з профілактики виробничого травматизму для будь-якого підприємства є кількість нещасних випадків на виробництві. Чи багато нещасних випадків сталося у Концерні РРТ в минулому році?
В Концерні РРТ в минулому році не зафіксовано жодного нещасного випадку пов’язаного з виробництвом. Що в свою чергу говорить про серйозний підхід до питань охорони праці та виконання всіх організаційно-технічних заходів щодо недопущення травмування працівників на підприємстві.

- Андрію Миколайовичу, у Всесвітній день охорони праці в більш ніж в ста країнах світу проводяться різні заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до актуальних проблем охорони праці. Розкажіть про заходи, які проводяться на Вашому підприємстві?
В Концерні РРТ згідно наказу генерального директора Концерну РРТ у березні – квітні поточного року було організовано та проведено комплекс заходів з нагоди Всесвітнього дня охорони праці.
Так з метою запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням, вирішення питань безпеки праці та враховуючи позитивний досвід проведення заходів, присвячених Всесвітньому дню охорони праці, у філіях Концерну РРТ було приведено у відповідність до вимог нормативно-правових актів об’єкти, устаткування, приміщення, робочі місця з урахуванням ергономічних вимог та технічної естетики. На об’єктах підприємства проведені заходи щодо підготовки об’єктів, устаткування, приміщень та робочих місць до роботи у літній період з високими температурами навколишнього середовища. Під час проведення відповідних заходів відбувалися зустрічі працівників з керівництвом філій, представниками профспілок, інженерами з охорони праці. Також відбулося упорядкування територій філій.
В період 05.04.-23.04.2021 у філіях Концерну РРТ були проведені конкурси на «Кращий радіотехнічний об’єкт з охорони праці» та визначені переможці.

- Зараз дуже актуальна проблема захисту працівників від коронавірусної інфекції. Як не допустити проникнення вірусу в трудовий колектив? Як справляється Концерн РРТ і що вже для цього зроблено? З якими складнощами і труднощами Вам довелося зіткнутися або доводиться стикатися?
У зв’язку з поширенням гострої респіраторної інфекції, спричиненої коронавірусом COVID-19 та введенням карантину на всій території України, в Концерні РРТ також було посилено контроль за додержанням певних заходів безпеки. Зокрема здійснювався контроль щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, проведення щоденної дезінфекції транспортних засобів підприємства, задіяних у перевезенні працівників на роботу і з роботи, а також прибирання, дезінфекція робочих приміщень. Разом з адміністрацією Концерну РРТ проводилась інформаційно-роз’яснювальна компанія про перебіг ситуації з COVID-19, працівники були забезпечені медичними масками та антисептиком, а за можливості для певних категорій працівників було запроваджено режим дистанційної роботи.
Оскільки наше підприємство відноситься до переліку підприємств критичної інфраструктури і має працювати в звичайному режимі, це напевне і є основною складністю для убезпечення наших працівників від можливих контактів, які б могли стати причиною захворюваності в трудовому колективі. Також однією з проблем з якою зіткнулися ми в 2020 році це питання оздоровлення дітей, яке зважаючи на фінансовий стан підприємства і карантин викликаний поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, не було вирішено згідно потреб наших працівників.

- Будь-які роботи і заходи в галузі охорони праці потребують і значних фінансових витрат. Чи достатньо коштів виділяється на охорону праці? Скільки в середньому витрачається на охорону праці в перерахунку на одного працюючого?
Витрати Концерну РРТ на охорону праці в 2020 році склали 2 708 077 грн., що відповідає 1 % від фонду оплати праці за попередній рік. В середньому на одного працюючого було витрачено приблизно 1 560 грн. Це на мою думку дуже гарний показник, який в свою чергу показує ставлення керівництва підприємства до питань охорони праці та виконання своїх зобов’язань згідно Колективного договору перед профспілками та в першу чергу перед працівниками, яких представляють профспілки.

- Андрію Миколайовичу, що на Вашу думку необхідно зробити для вдосконалення роботи з охорони праці?
Створення безпечних умов праці - це проблема комплексна, і без належного матеріально-технічного забезпечення та системи відповідного контролю її не розв’язати. Все залежить від того як налагоджена робота з людьми на підприємстві і у самому ставленні роботодавців до охорони праці.
Формально проведений вступний і первинний інструктаж стає першим етапом для працівника і призводить до враження що охорона праці, хоч і необхідна, але не настільки потрібна, щоб нею забивати собі голову. А коли й керівник проходить мимо, не звертаючи увагу на те, що робота виконується з грубим порушенням правил безпеки, тоді це вже може призвести до нещасного випадку.
У зв’язку з цим необхідно вимагати від роботодавців розроблення та реалізації на кожному підприємстві ефективної системи управління охороною праці, вжиття конкретних заходів, спрямованих на оновлення знань працівників норм і правил техніки безпеки.

- І насамкінець, що б Ви хотіли побажати працівникам з нагоди Всесвітнього дня охорони праці?
28 квітня Україна разом з усім світом відзначає День охорони праці! Найвищі цінності – це життя і здоров’я людини. Всесвітній день охорони праці привертає увагу громадськості до проблем охорони праці та сприяє підвищенню рівня безпеки на кожному робочому місці.
Щиро бажаю усім працівникам галузі зв’язку та фахівцям, які безпосередньо слідкують за безпекою праці, доброго здоров’я, незгасної життєвої енергії, ясного неба над головою та сімейного тепла та затишку.

Андрію Миколайовичу, дякую Вам за змістовну розмову і бажаю подальшої результативної роботи в цьому важливому напрямку!

Розмовляла Тетяна Бувайлик, заступник завідувача відділу організаційно-правової роботи Профспілки працівників зв'язку України.

Фото надано Об'єднаною профспілковою організацією Концерну РРТ.