Безпечне та здорове майбутнє праці!

16:57 31.05.2019
Автор:  Профспілка працівників зв'язку України
31 травня 2019 року у студії ПАТ "Укртелеком" Профспілка працівників зв'язку України разом із соціальними партнерами провела Всеукраїнську нараду з підбиття підсумків виконання заходів з нагоди Дня охорони праці.
У роботі Всеукраїнської наради взяли участь: Валентин Маціяшко – заступник керівника Департаменту охорони праці - завідувач відділу охорони праці Федерації профспілок України, Степан Сем'янків – головний спеціаліст служби охорони праці, мобілізаційної роботи та цивільної оборони Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, Олег Скибало - головний спеціаліст з охорони праці, питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Міністерства інфраструктури України; представники підприємств, установ та організацій галузі, операторів мобільного зв'язку, керівники служб та відділів охорони праці, голови профспілкових організацій підприємств.
Відкриваючи засідання, голова Профспілки працівників зв'язку України Микола Стародуб зазначив, що на виконання Указу Президента України про відзначення Дня охорони праці ми традиційно щорічно збираємося, щоб підбити підсумки виконання заходів до Дня охорони праці, а також у загальних рисах охарактеризувати стан працеохоронної роботи на підприємствах галузі.
На жаль на деяких підприємствах не спостерігається зменшення кількості випадків виробничого травматизму.
Так, на об'єктах АТ "Укрпошта" сталося 60 нещасних випадків, в яких постраждало 61 працівник. І тут доречно відмітити негативну тенденцію, яка останні роки спостерігається на підприємстві. У 2016 році 41 н/в і 44 потерпілих, 2017 рік – 49 н/в і стільки ж потерпілих. Нещасні випадки зі смертельним наслідком відсутні. 
У ПАТ "Укртелеком" сталося 7 нещасних випадків, в яких постраждало 15 працівників, в т.ч. зі смертельним наслідком – 1. 
В результаті проведеного аналізу причин нещасних випадків встановлено, що нещасні випадки є наслідком: невиконань вимог інструкцій з охорони праці; особистої необережності працівників; порушень правил безпеки руху; порушень вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машин та механізмів; інших організаційних причин.
В Українському державному центрі радіочастот, Концерні РРТ, ДП "Преса", ПрАТ "Діпрозв'язок" та ДП спеціального зв'язку нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом у 2018 році не було.
Потрібно відмітити, що Уряд проаналізувавши стан працеохоронної роботи на підприємствах сфери економічної діяльності країни прийняв ряд своїх законодавчих актів.
В минулому році у 100 – річний ювілей Технічної інспекції праці профспілок України, КМУ своїм розпорядженням від 12 грудня 2018 р. № 989-р схвалив Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні та затвердив План заходів щодо її реалізації.
Основою Концепції є запровадження національної системи управління безпекою та гігієною праці та заохочення керівників до створення безпечних та здорових умов праці.
Будемо сподіватися, що виконання Концепції та ухваленого КМУ 17.04.2019 р. № 337 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві забезпечить ефективну реалізацію прав працівників на безпечні та здорові умови праці. 
У цьому році, Україна долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці, яка відзначає столітній ювілей від дня створення, провести заходи до Всесвітнього дня безпеки та гігієни праці під гаслом: "Безпечне та здорове майбутнє праці". Вибір теми обумовлений викликами і змінами в сфері праці, які відбулися в результаті розвитку технологій і під дією нових демографічних, глобалізаційних, кліматичних та інших факторів.
І на сьогоднішній день стратегічним завданням для держави і бізнесу є забезпечення здорових та безпечних умов праці.
Учасники наради: Олексій Кондрашов – начальник відділу охорони праці ПАТ "Укртелеком", Раїса Самодєлова – в.о. начальника служби охорони праці АТ "Укрпошта", Олег Охріменко - начальник відділу з охорони праці Державного підприємства "Український державний центр радіочастот", Василь Мартиненко – начальник сектору охорони праці Концерну РРТ, Олена Колесник – начальник служби з охорони праці ПрАТ "Київстар" ділилися досвідом роботи з охорони праці на своїх підприємствах.
В рамках заходів до Дня охорони праці, відповідно до затверджених робочих планів, на підприємствах реалізовано ряд заходів, а саме:
- приведено у відповідність до вимог нормативно-правових актів об'єкти, устаткування, приміщення, робочі місця з урахуванням ергономічних вимог та технічної естетики;
- перевірені та забезпечені робочі місця інструментом та технологічною оснасткою згідно паспортів робочого місця, засобами захисту працюючих згідно норм;
- приведено санітарно-технічний стан умов праці у приміщеннях, на робочих місцях у відповідність до вимог санітарних норм і правил;
- проведено заходи щодо підготовки об'єктів, устаткування, приміщень та робочих місць до роботи у літній період з високими температурами навколишнього середовища;
- проведено зустрічі працівників з керівництвом філій, підприємств, центрів, цехів із залученням інженерів з охорони праці з метою визначення та розроблення заходів, спрямованих на покращення умов праці, попередження виробничого травматизму та професійних захворювань; 
- проведено акцію "Зворотній зв'язок" – надання до оргкомітетів відеозвернень працівників з питань охорони праці;
- організовано збір пропозицій від працівників стосовно поліпшення стану охорони праці, створення безпечних та нешкідливих умов праці; 
- проведено перевірки третього ступеню оперативного контролю стану охорони праці радіотехнічних об'єктів філій, підприємств з усуненням виявлених недоліків;
- удосконалено порядок проведення вступних інструктажів з питань охорони праці шляхом розміщення матеріалів на персональний комп'ютер для ознайомлення до початку роботи;
- організовано тренувально-ознайомчі заходи по наданню домедичної допомоги:
- оновлено куточки та стенди з охорони праці;
- проведено наради на тему: "Безпечне та здорове майбутнє праці";
- проведено семінари з метою ознайомлення працівників з ризиками та їх впливом на безпеку праці;
- проведено методичні заняття з показом 96 зразкових робочих місць, належного рівня культури охорони праці при виконанні робіт, передбачених виробничим процесом, ведення документації з охорони праці.
На підприємствах, установах, організаціях галузі проводилися конкурси з охорони праці: "Кращий працівник", "Кращий виробничий підрозділ"; "Кращий радіотехнічний об'єкт з охорони праці"; "Кращий участок (дільниця) з охорони праці"; конкурс дитячих малюнків на тему: "Охорона праці в майбутньому очима дітей"
Для дітей працівників підприємств організовувалися дні відкритих дверей під назвою "Робоче місце моїх батьків", що сприяло їх знайомству зі щоденною працею батьків. У подарунок діти отримали спеціальні книжки – розмальовки.
Проводилися заходи з вшанування пам'яті загиблих на виробництві: надавалася допомога в облаштуванні могил; відвідання та надання матеріальної допомоги сім'ям загиблих, а також інвалідам праці.
На нараді виступив заступник керівника департаменту – завідувач відділу охорони праці Федерації профспілок України Валентин Маціяшко який проінформував про роботу Федерації профспілок України у сфері охорони праці та зауважив, що на сьогоднішній день, в умовах скасування нормативно-правових актів, відміни програм з охорони праці, профспілки – це останній оплот, який піклується про збереження життя і здоров'я людини праці.
За активну участь у здійсненні заходів, спрямованих на профілактику нещасних випадків і професійних захворювань, підвищення рівня безпеки виробництва та поліпшення умов і охорони праці та з нагоди Дня охорони праці, кращі працівники підприємств та голови профспілкових організацій відзначені Почесними грамотами ЦК Профспілки працівників зв'язку України та Об'єднаної профспілкової організації ПАТ "Укртелеком".
Профспілка працівників зв'язку України висловлює щиру вдячність адміністрації ПАТ "Укртелеком" за допомогу у проведенні наради.